Rady Nadzorcze w Polsce 2018 – raport portalu NadzórKorporacyjny.pl

3233
views

Chcesz zostać członkiem rady nadzorczej? Najlepiej, abyś mieszkał w Warszawie, ewentualnie w Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu lub na Śląsku. I miał co najmniej 40 lat. 

Już po raz drugi, branżowy portal NadzórKorporacyjny.pl opublikował dane o polskich radach nadzorczych. W polskich spółkach kapitałowych, a dzień 31 grudnia 2017 r., było prawie 83 tys. stanowisk w radach nadzorczych.

Statystyczna rada nadzorcza w polskiej spółce kapitałowej składa się z 3 członków (72% rad spełnia ten warunek), głównie z osób powyżej 40 roku życia (75% takich osób, a tylko co 24. osoba ma 30 lat i mniej), którzy zasiadają w jednej radzie nadzorczej (87% osób to członkowie jednej rady). W 3 przypadkach na 10 członkiem rady nadzorczej jest kobieta. Polskie rady nadzorcze są dość stabilne – średni staż członka rady to ponad 6 lat, a powołanych w 2017 roku jest niecałe 15%.

Najpopularniejszą branżą w której zasiadają członkowie rad nadzorczych jest handel (PKD 46) – w których jest 7,5 stanowisk. Na drugim miejscach znajdują się nieruchomości (PKD 68) – 5,7 tys. stanowisk. Warto również specjalizować się w budownictwie (PKD 41), usługach finansowych (PKD 64), zarządzaniu (PKD 70) i informatyce (PKD 62), w których jest ponad 3 tys. stanowisk.

W Warszawie zlokalizowane jest co 4. stanowisko w radzie nadzorczej. Na dalszych miejscach znajdują się Kraków, Wrocław, Poznań i Katowice. W pierwsze 30-stce miast z największą liczbą członków rad nadzorczych jest 9 miast województwa śląskiego.

Rzeczywistym problemem wielu rad nadzorczych jest brak świadomości, czym zajmują się i jakie są zadania rad nadzorczych. Tej świadomości nie mają zarówno sami członkowie, jak i ich mocodawcy. Dlatego też w wielu przypadkach rady nadzorcze, niestety, nie spełniają swojej funkcji. W konsekwencji takim radom nadzorczym niechętnie się płaci albo płaci bardzo mało. Wg szacunków tylko co 5. członek rady nadzorczej otrzymuje wynagrodzenie” – komentuje autor raportu – Piotr Rybicki.

Rady_Nadzorcze_w_Polsce_2018 (kliknij – raport w pdf)

* Raport „Rady Nadzorcze w Polsce 2018” prezentuje dane dostępne w Krajowym Rejestrze Sądowym o wszystkich spółkach kapitałowych, tj. spółkach akcyjnych oraz spółkach z ograniczoną odpowiedzialnością, na dzień 31.12.2017 r.

Partnerem raportu jest Bisnode Polska Sp. z o.o.

 

 

Potrzebujesz więcej informacji? Kontakt


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/ionMag/includes/wp_booster/td_block.php on line 1008