Przychody wyższe o 5,8%, wynik finansowy o 7,5% – i co z tego?

129
views

Główny Urząd Statystyczny (zgodnie zresztą z corocznym planem) opublikował wyniki finansowe przedsiębiorstw niefinansowych za 2019 rok.

Przychody ze sprzedaży są wyższe o 5,8% w stosunku do wyników za 2018 rok, natomiast wynik finansowy netto – wyższy o 7,5%.

To zresztą kolejny dobry rok.

Ale… w kontekście tego co obecnie się dzieje, powyższe dane można traktować w zasadzie tylko w aspekcie statystycznym, raczej nie będą bazą do prognozowania wyników za 2020 rok i lata następne.

Myślę, że można nawet wskazać, że najpradopodobniej będziemy musieli w niedalekiej przyszłości podzielić wszystkie dane jakie posiadamy na dwie grupy – pierwsza dane sprzed epidemii koronawirusa (i te zapewne niewiele będą przydatne) i dane po epidemii.

Niestety dla każdego analityka będzie to duży problem. Brak będzie bowiem jakichkolwiek danych porównawczych. Z taką sytuacją jeszcze nie mieliśmy do czynienia.

Pełne dane na https://stat.gov.pl/obszary-tematyczne/podmioty-gospodarcze-wyniki-finansowe/przedsiebiorstwa-niefinansowe/wyniki-finansowe-przedsiebiorstw-niefinansowych-w-2019-roku,12,38.html

Zobacz również: http://nadzorkorporacyjny.pl/2020/03/analiza-wskaznikowa-do-lamusa/