Nagrodzono najlepsze raporty zrównoważonego rozwoju w Polsce. Znamy pełne wyniki 18. edycji konkursu Forum Odpowiedzialnego Biznesu

40
views

29 października w ramach GREENPACT European ESG Summit w Poznaniu odbyła się gala finałowa 18. edycji konkursu “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Podczas gali ogłoszono wyniki konkursu, do którego zgłoszono rekordową liczbę 87 publikacji. Nie zabrakło także eksperckich wystąpień, m.in. Saskii Slomp, CEO EFRAG, gościni specjalnej gali. Partnerem Strategicznym konkursu jest Polska Izba Biegłych Rewidentów.

Już po raz osiemnasty przyznano nagrody za najlepiej sporządzone raporty zrównoważonego rozwoju w konkursie organizowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Partnerem strategicznym konkursu “Raporty Zrównoważonego Rozwoju” jest Polska Izba Biegłych Rewidentów. Partnerem medialnym jest portal NadzórKorporacyjny.pl

Do 18. edycji konkursu zgłoszono rekordową liczbę 87 raportów. Publikacje oceniło eksperckie Jury, którego przewodniczącym był pod dr hab. prof. Piotr Wachowiak, Rektor Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Nadzór merytoryczny nad konkursem FOB sprawuje Rada Programowa, w skład której wchodzą  eksperci_tki posiadający_e wieloletnie doświadczenie i wiedzę w obszarze raportowania ESG. Piotr Rybicki był członkiem Jury konkursu “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”

Laureatów edycji konkursu FOB ogłoszono podczas wieczornej gali wieńczącej pierwszy dzień GREENPACT European ESG Summit – międzynarodowej konferencji zorganizowanej przez Krajową Izbę Gospodarczą i Grupę MTP. Jednym z patronów szczytu GREENPACT było Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Galę otworzyły wystąpienia gości_ń specjalnych. Saskia Slomp, CEO EFRAG, przedstawiła m.in. wnioski z pilotażu dotyczącego implementacji European Sustainability Reporting Standards (ESRS). Omówiła również status prac nad sektorowymi ESRS oraz standardami sprawozdawczości skierowanymi do MŚP.  Perspektywę audytora i w kwestie atestacji związanej z procesem raportowania ESG zaprezentował Kamil Jesionowski, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów. Podsumowaniem i refleksjami jury po lekturze raportów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu podzielił się dr hab. Piotr Wachowiak, Rektor Szkoły Głównej w Warszawie, przewodniczący Jury konkursu.

PEŁNE WYNIKI 18. edycji konkursu FOB „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”

Kategoria raport zrównoważonego rozwoju:

  • Nagroda główna: Grupa Kapitałowa LUG S.A.
    Za wysoką wiarygodność prezentowanych informacji, opracowaną analizę istotności i analizę ryzyk związanych z klimatem. Przygotowanie raportu wg ESRS. Bardzo przejrzyście i dokładne przedstawienie łańcucha wartości firmy. Ujawnienie emisji w 3 zakresach. Rzetelność raportu została potwierdzona przez zewnętrzną weryfikację biegłego rewidenta.
  • Wyróżnienie: CCC S.A.
    Za wiarygodność raportu, badanie podwójnej istotności, wskazanie dobrych praktyk firmom z branży tekstylnej, jak raportować wg ESRS. Za czytelność i zrozumiałość prezentowanych danych. Rzetelność raportu została potwierdzona przez zewnętrzną weryfikację biegłego rewidenta.

Kategoria raport zintegrowany:

  • Nagroda główna: Orange Polska
    Za ukazanie współzależności między różnymi rodzajami kapitałów w organizacji, czytelne opisanie modelu tworzenia wartości. Za zdefiniowanie strategii uwzględniającej, obok celów biznesowych cele w zakresie zrównoważonego rozwoju. Mierzenie śladu węglowego z zakresu 3. Rzetelność raportu została potwierdzona przez zewnętrzną weryfikację.

Kategoria raport w sektorze finansowym (raporty zrównoważonego rozwoju i raporty zintegrowane – łącznie):

  • Nagroda główna: ING Bank Śląski S.A.
    Za identyfikację obszarów ESG w strategii biznesowej. Jasny opis ryzyk i szans klimatycznych, podane dokładne dane dotyczące emisji we wszystkich zakresach,  dokładny opis struktury zarządzania ryzykami klimatycznymi. Rzetelność raportu została potwierdzona przez zewnętrzną weryfikację.
  • Wyróżnienie za raport zrównoważonego rozwoju: ERGO Hestia
    Za przystępny język raportu, jasno opisaną strategię spółki, ukazanie powiązania zasad zmiennego wynagrodzenia członków zarządu z celami i ryzykami ESG. Jury doceniło również słowniczek pojęć zamieszczony w raporcie. Za przedstawienie szczegółowego procesu analizy podwójnej istotności. Przygotowanie raportu w oparciu o ESRS. Rzetelność raportu została potwierdzona przez zewnętrzną weryfikację.
  • Wyróżnienie za raport zintegrowany: Grupa PZU
    Za pełen opis ryzyk i szans klimatycznych wraz z podejściem scenariuszowym, kompletne podejście do kwestii ESG w łańcuchu dostaw wraz z opisem ich weryfikacji, publikowanie objaśnień do kluczowych wskaźników efektywności w ramach Taksonomii.

Kategoria debiut:

  • Nagroda za raport zrównoważonego rozwoju: Respect Energy Holding S.A.
    Za przejrzysty i kompleksowy obraz modelu biznesowego i działalności firmy. Świetne wypunktowanie działań w celu zachowania bioróżnorodności. Ukazanie zobowiązań strategicznych, integrując cele ESG z długoterminową strategią rozwoju. Rzetelność raportu została potwierdzona przez zewnętrzną weryfikację.

Nagroda internautów_ek: 

  • Allegro
    Głosowanie internautów i internautek odbyło się w dniach 9 – 30 września 2024 r. W głosowaniu wzięły udział 2334 osoby oddając łącznie 7002 głosy. Zwycięski raport uzyskał 324 głosy. 

Kategoria raport organizacji pozabiznesowej:

  • Wyróżnienie: Uniwersytet Warszawski
    Za ukazanie integracji koncepcji społecznej odpowiedzialności Uczelni w Strategii Uniwersytetu Warszawskiego, pierwsze podejście do ukazania działań o istotnym wpływie społecznym oraz prezentację wybranych zagadnień i wskaźników z metodologii GRI oraz Celów Zrównoważonego Rozwoju.
  • Wyróżnienie: Fundacja Dorastaj z Nami
    Za zastosowanie standardu raportowania GRI, zaangażowanie w identyfikację i dialog z interesariuszami, transparentność finansową i czytelny przekaz. Kolejne wyróżnienie w konkursie potwierdza dobrą jakość raportowania.

Nagroda Giełdy Papierów Wartościowych: 

  • Grupa Kapitałowa LUG S.A.
    Firma, wyprzedzając o rok obowiązki wynikające z dyrektywy CSRD, przygotowała raport z niezależną weryfikacją zgodnie ze standardami ESRS. Dodatkowo, jej strategia, uwzględniająca cele ONZ i dostosowana do specyfiki branży oświetleniowej, bierze pod uwagę zarówno wpływ środowiskowy, jak i finansowy, z naciskiem na kluczowe aspekty zrównoważonego rozwoju. Takie podejście dowodzi, że mniejsze podmioty również mogą wyznaczać standardy i inspirować innych do podążania drogą zrównoważonego rozwoju. Nagroda specjalna Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie została przyznana Grupie Kapitałowej LUG S.A., której spółka dominująca, LUG S.A., jest notowana na rynku NewConnect.

Gala konkursu FOB była tradycyjnie także okazją do networkingu oraz wymiany wiedzy i doświadczeń związanych z raportowaniem ESG. Wyniki konkursu i wszystkie zgłoszone publikacje znajdują się już w „Bibliotece Raportów” dostępnej na stronie raportyzr.pl/biblioteka-raportow.

Webinar podsumowujący 18. edycję konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” i zapowiedź 19. edycji

6 listopada o godz. 13:00 zapraszamy na otwarty webinar, podczas którego wraz z przedstawiciel_kami Polskiej Izby Biegłych Rewidentów – Partnera Strategicznego konkursu, Rady Programowej oraz jury podsumujemy tegoroczną edycję oraz zaprezentujemy wnioski i rekomendacje dla biznesu, przygotowane na podstawie lektury raportów zgłoszonych konkursu.

Ponadto przedstawimy kryteria przyszłorocznej edycji konkursu w kontekście regulacji dotyczących raportowania ESG. Porozmawiamy także o szansach i wyzwaniach, przed którymi stoją firmy, w odniesieniu do kluczowych trendów w tym obszarze. Szczegóły na https://odpowiedzialnybiznes.pl/aktualno%C5%9Bci/jak-skutecznie-raportowac-esg-webinar-podsumowujacy-18-edycje-konkursu-raporty-zrownowazonego-rozwoju/

Więcej informacji o konkursie znaleźć można na stronie raportyzr.pl.