Funkcjonowanie rad nadzorczych do poprawy. Szykuje się wielka reforma

921
views

Zasady funkcjonowania rad nadzorczych obrosły kurzem. – Obecnie obowiązujące regulacje w zakresie funkcjonowania rad nadzorczych pochodzą z początku XX wieku, a zatem mają już prawie 20 lat. I niewątpliwie choćby z uwagi na upływ czasu wymagana jest ich gruntowna aktualizacja. Tak jak zmienia się gospodarka, tak i powinny zmieniać się rady nadzorcze – mówi Piotr Rybicki, członek zespołu eksperckiego, biegły rewident specjalizujący się w finansach korporacyjnych, sprawozdawczości, nadzorze właścicielskim oraz rachunkowości kreatywnej. Jak twierdzi, powołany zespół ekspercki będzie działał nie tylko w obszarze poprawy efektywności rad nadzorczych, ale szerzej – reformy przepisów w zakresie nadzoru właścicielskiego. – Z perspektywy rad nadzorczych i członków rad nadzorczych zwiększenie ich efektywności może wyjść tylko na plus – zapewnia. 

Piotr Rybicki przypomina, że obecne uregulowania nie dają zbyt wielu narzędzi radom nadzorczym. Jedynym faktycznym narzędziem jest prawo odwołania zarządu, pod warunkiem, że nie jest tym członkiem zarządu główny udziałowiec.  – Dziś faktyczny nadzór nad spółką jest często niemożliwy lub bardzo utrudniony. Dlatego im więcej kompetencji radom nadzorczym zapiszemy na mocy ustawy, tym większa szansa, że nadzór będzie efektywniejszy. Co oczywiście nigdy nie gwarantuje, że oszuści się nie pojawią  – w takich przypadkach nawet najlepsze regulacje nie pomogą. Ale już aktywny nadzór, aktywny, a zatem i dobrze wynagradzany, może minimalizować ryzyka nieprawidłowości – uważa Piotr Rybicki.

Co powinno się zmienić? – Najprościej powiedzieć… wszystko. Przede wszystkim rady nadzorcze nie mają faktycznych narzędzi nadzorczych, utrudnione jest korzystanie z zewnętrznych doradców, nie mogą wydawać wiążących poleceń, nie mają uregulowań dotyczących nadzorowania grup kapitałowych, mają natomiast utrudnioną komunikację wewnątrz organizacji – by wymienić tylko kilka przykładów – zwraca uwagę Piotr Rybicki. Jego zdaniem ogromnym problemem są częstokroć niskie wynagrodzenia członków rad nadzorczych. – Iluzją jest, że można prowadzić skuteczny nadzór bez adekwatnego wynagrodzenia. Niskie wynagrodzenia rad nadzorczych funkcjonują w wielu firmach, w tym również giełdowych. Bez zmian również i w tym zakresie, i może przede wszystkim zmian mentalnych, zwiększenie efektywności rad nadzorczych będzie trudne do uzyskania – twierdzi. 

Źródło: https://www.wnp.pl/finanse/funkcjonowanie-rad-nadzorczych-do-poprawy-szykuje-sie-wielka-reforma,377084.html