Niby oczywiste… nabyłeś (lub sprzedałeś) akcje spółki w której jesteś w radzie nadzorczej… to powinieneś o tym poinformować. Oczywiste, ale… mamy przypadek (https://www.bankier.pl/static/att/emitent/2018-08/Powiadomienie_art._19_MAR_201808041040450965.pdf), który pokazuje, że cały czas warto i trzeba edukować oraz przypominać o tym fakcie.
Obowiązek raportowania (potocznie zwane obowiązkami MAR-owskimi) dotyczy członków rad nadzorczych spółek notowanych na rynku głównym oraz na NewConnect, którzy nabyli (lub sprzedali) akcje spółki w której zasiadają, oczywiście w okresie sprawowania przez nich funkcji członka rady nadzorczej. Ale obowiązki nie powstają tylko „po”, należy również pamiętać o kilku innych ważnych elementach:
- okresy zamknięte – okresy związane z publikacją raportów okresowych, w których nie można zawierać transakcji (zasadniczo 30 dni przed publikacją – więcej o okresach zamkniętych na https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Informacje_dla_podmiotow_nadzorowanych/mar/Okresy_zamkniete?articleId=47295&p_id=18)
- wskazania osób powiązanych rodzinnie i kapitałowo i poinformowanie ich o obowiązkach w zakresie raportowania; więcej https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Informacje_dla_podmiotow_nadzorowanych/mar/lista_insiderow?articleId=47305&p_id=18)
- i oczywiście najważniejsze – niezwłoczne (do 3 dni) poinformowanie KNF (a także spółkę, a ona rynek) o transakcjach kupna/sprzedaży, po osiągnięciu progu 5.000 euro w ciągu roku (więcej https://www.knf.gov.pl/dla_rynku/Informacje_dla_podmiotow_nadzorowanych/mar/notyfikacje_insiderow?articleId=47303&p_id=18)
Innym aspektem jest wejście w posiadanie tzw. informacji poufnej. I wtedy również obowiązują członków rady nadzorczej ograniczenia – okres zamknięty oraz zakaz jej wykorzystywania i ujawniania.
Warto w każdym z przypadków skorzystać z doradztwa osób odpowiedzialnych w spółce za relacje inwestorskie i compliance. W każdej spółce giełdowej taka osoba jest, lub spółka korzysta z zewnętrznego doradztwa w tym zakresie. Można również pytać nas 🙂