Relacja z VI Konferencji Rada Nadzorcza

1425
views

Już po raz 6. w Katowicach odbyła się Konferencja Rada Nadzorcza. Po raz 2. również wręczono wyróżnienie Człowiek Corporate Governance. I po raz kolejny okazało się, że Śląsk i Katowice to idealne miejsce inspiracji corporate governance. VI Konferencja Rada Nadzorcza zgromadziła prawie 200 uczestników.

Trudno oddać ducha całej Konferencji w „suchej” relacji. Niech żałuje kto nie było, bo w ogólnej opinii uczestników – merytorycznie było na najwyższym poziomie. Organizatorzy zadbali o różnorodność prelekcji, a także o właściwe tempo całego wydarzenia, przez co ponad 5 godzin przebiegło prawie w ekspresowym tempie.

Prelekcje

Rozpoczęło się krótkiego przywitania uczestników przez organizatorów – Piotra Rybickiego i Zbigniewa Błaszczyka. Następnie swoją prelekcję wygłosił dr Patryk Kuzior, a dotyczyła ona funkcjonowania rad nadzorczych w spółkach komunalnych. To najprawdopodobniej pierwsza w Polsce taka prelekcja – i zapewne będzie ona zaczątkiem działań w tym obszarze. Następnie o znaczeniu komitetów audytu opowiedziała Ilona Pieczyńska-Czerny z Komisji Nadzoru Finansowego. Wystąpienie inspirujące i pokazujące, że KNF stawia na profesjonalizację rad nadzorczych. Trzecią prelekcję wygłosił Daniel Lewczuk – usłyszeliśmy wiele zaskakujących stwierdzeń w temacie „jak wybrać prezesa”. Następnie Piotr Rybicki i Zbigniew Błaszczyk w swojej prelekcji o radach nadzorczych pół żartem, pół serio pokazali jak to polityka wkracza do rad nadzorczych, a w finale pierwszej części dr Wiesław Rozłucki próbował nakreślić co nas czeka w przyszłości.

Debata

Druga część rozpoczęła się od niezwykle ciekawego panelu poruszającego kwestię nadzoru właścicielskiego w innych krajach. Wysłuchaliśmy ciekawych spostrzeżeń z USA (Justyna Regan), Belgia (Paweł Heliński) oraz Czech (Tomasz Pustówka). Było naprawdę inspirująco. I pozostał mały niedosyt czasowy.

Człowiek Corporate Governace 2016

Natomiast najbardziej wzruszającą częścią było wręczenie wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2016, wraz z poprzedzającą świetną laudacją wygłoszoną przez Andrzeja S. Nartowskiego (Człwieka Corporate Governace 2015). Wzruszenie Wiesława Rozłuckiego – Człowieka Corporate Governance 2016 – było naprawdę widoczne. A rozmowa panów dla wielu stanowiła swoistą podróż w czasie.

Do zobaczenia za rok

Tak było 8 listopada 2016 roku podczas VI Konferencji Rada Nadzorcza. I można powiedzieć, że optymistycznie kończymy rok. Udało nam się dotrzymać kwartalnej częstotliwości spotkań Klubu Członków Rad Nadzorczych (następne spotkanie 12 stycznia 2017 roku – Katowice). Ale myślimy też o kolejnym roku i VII Konferencji Rada Nadzorcza. Zanim to jednak nastąpi (8 listopada 2017 roku) planujemy jeszcze wiele mniejszych wydarzeń z tematyki rad nadzorczych i corporate governance o których będziemy na stałe informować. Zapraszamy do śledzenia strony www.nadzorkorporacyjny.pl

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji VI Konferencji Rada Nadzorcza należą się (w kolejności alfabetycznej): Zbigniew Błaszczyk, Paweł Biedrzycki, Krzysztof Burnos, Krystyna Gołąbek, Paweł Heliński, Kazimierz Karolczak, Marcin Krupa, Patryk Kuzior, Daniel Lewczuk, Michał Masłowski, Andrzej S. Nartowski, Ilona Pieczyńska-Czerny, Tomasz Pustówka, Justyna Regan, Wiesław Rozłucki, Piotr Rybicki, Grzegorz Surma oraz Tomasz Załęski. 

Specjalne podziękowania również dla Urzędu Miasta Katowice, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Komisji Nadzoru Finansowego. 

Poprzedni artykułTEST
Następny artykułCzym jest komitet audytu
PODZIEL SIĘ