Relacja z VI Konferencji Rada Nadzorcza

1584
views

Już po raz 6. w Katowicach odbyła się Konferencja Rada Nadzorcza. Po raz 2. również wręczono wyróżnienie Człowiek Corporate Governance. I po raz kolejny okazało się, że Śląsk i Katowice to idealne miejsce inspiracji corporate governance. VI Konferencja Rada Nadzorcza zgromadziła prawie 200 uczestników.

Trudno oddać ducha całej Konferencji w „suchej” relacji. Niech żałuje kto nie było, bo w ogólnej opinii uczestników – merytorycznie było na najwyższym poziomie. Organizatorzy zadbali o różnorodność prelekcji, a także o właściwe tempo całego wydarzenia, przez co ponad 5 godzin przebiegło prawie w ekspresowym tempie.

Prelekcje

Rozpoczęło się krótkiego przywitania uczestników przez organizatorów – Piotra Rybickiego i Zbigniewa Błaszczyka. Następnie swoją prelekcję wygłosił dr Patryk Kuzior, a dotyczyła ona funkcjonowania rad nadzorczych w spółkach komunalnych. To najprawdopodobniej pierwsza w Polsce taka prelekcja – i zapewne będzie ona zaczątkiem działań w tym obszarze. Następnie o znaczeniu komitetów audytu opowiedziała Ilona Pieczyńska-Czerny z Komisji Nadzoru Finansowego. Wystąpienie inspirujące i pokazujące, że KNF stawia na profesjonalizację rad nadzorczych. Trzecią prelekcję wygłosił Daniel Lewczuk – usłyszeliśmy wiele zaskakujących stwierdzeń w temacie „jak wybrać prezesa”. Następnie Piotr Rybicki i Zbigniew Błaszczyk w swojej prelekcji o radach nadzorczych pół żartem, pół serio pokazali jak to polityka wkracza do rad nadzorczych, a w finale pierwszej części dr Wiesław Rozłucki próbował nakreślić co nas czeka w przyszłości.

Debata

Druga część rozpoczęła się od niezwykle ciekawego panelu poruszającego kwestię nadzoru właścicielskiego w innych krajach. Wysłuchaliśmy ciekawych spostrzeżeń z USA (Justyna Regan), Belgia (Paweł Heliński) oraz Czech (Tomasz Pustówka). Było naprawdę inspirująco. I pozostał mały niedosyt czasowy.

Człowiek Corporate Governace 2016

Natomiast najbardziej wzruszającą częścią było wręczenie wyróżnienia Człowiek Corporate Governance 2016, wraz z poprzedzającą świetną laudacją wygłoszoną przez Andrzeja S. Nartowskiego (Człwieka Corporate Governace 2015). Wzruszenie Wiesława Rozłuckiego – Człowieka Corporate Governance 2016 – było naprawdę widoczne. A rozmowa panów dla wielu stanowiła swoistą podróż w czasie.

Do zobaczenia za rok

Tak było 8 listopada 2016 roku podczas VI Konferencji Rada Nadzorcza. I można powiedzieć, że optymistycznie kończymy rok. Udało nam się dotrzymać kwartalnej częstotliwości spotkań Klubu Członków Rad Nadzorczych (następne spotkanie 12 stycznia 2017 roku – Katowice). Ale myślimy też o kolejnym roku i VII Konferencji Rada Nadzorcza. Zanim to jednak nastąpi (8 listopada 2017 roku) planujemy jeszcze wiele mniejszych wydarzeń z tematyki rad nadzorczych i corporate governance o których będziemy na stałe informować. Zapraszamy do śledzenia strony www.nadzorkorporacyjny.pl

Szczególne podziękowania za pomoc w organizacji VI Konferencji Rada Nadzorcza należą się (w kolejności alfabetycznej): Zbigniew Błaszczyk, Paweł Biedrzycki, Krzysztof Burnos, Krystyna Gołąbek, Paweł Heliński, Kazimierz Karolczak, Marcin Krupa, Patryk Kuzior, Daniel Lewczuk, Michał Masłowski, Andrzej S. Nartowski, Ilona Pieczyńska-Czerny, Tomasz Pustówka, Justyna Regan, Wiesław Rozłucki, Piotr Rybicki, Grzegorz Surma oraz Tomasz Załęski. 

Specjalne podziękowania również dla Urzędu Miasta Katowice, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego oraz Komisji Nadzoru Finansowego.