Różnorodność w radach nadzorczych – panel podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego 2022

735
views

14. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego (European Economic Congress – EEC) odbyła się 25-27 kwietnia 2022 r. w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach

Piotr Rybicki był panelistą podczas debaty pt. „Różnorodność w radach nadzorczych”.

Zobacz retransmisję: https://www.eecpoland.eu/2022/pl/panel/5041.html#retransmisja

Szczegółowe informacje o panelu na stronie: https://www.eecpoland.eu/2022/pl/panel/5041.html

Podczas panelu miałem przyjemność zaprezentować poniższe dane. Ich pełna wersję będzie dostępna 5 maja 2022 r.

Relacja: https://www.pulshr.pl/zarzadzanie/kobiety-nie-aspiruja-bo-musialyby-sie-dostosowac-do-swiata-mezczyzn,90286.html

„W roku 2021, jak podał Piotr Rybicki, zawodowy członek rad nadzorczych i przedstawiciel NadzórKorporacyjny.pl, w radach nadzorczych kobiety stanowiły 30,6 proc.”

Generalnie jednak wyższy udział kobiet dotyczy rad w firmach rodzinnych. W wielkich podmiotach (spółki giełdowe) to już znacznie mniej – 19,6 proc. Przeciętny wiek członkini RN to 53 lata. Największy przyrost udziału kobiet we władzach firm dotyczy pań do 40. roku życia.

– Pięciu górników w radzie nadzorczej spółki górniczej to nie jest dobry scenariusz pod względem funkcji. Ani co do funkcji kontrolnych, ani doradczych – zauważył Piotr Rybicki. Płeć to jego zdaniem jedno z „kryteriów dyskryminacji”, która w biznesie dotyczy także innych cech.

Optymalny dla biznesu układ personalny tworzy różnorodność w zakresie kompetencji, doświadczenia, cech osobowościowych, wieku i płci.

– Rada różnorodna jest bogata i funkcjonuje lepiej – przekonywał Rybicki. – Różnorodność to wartość sama w sobie. Trzeba umiejętnie łączyć różne kompetencje mężczyzn i kobiet. Wiek to też dyskryminacja, a potencjał tam jest olbrzymi i nie powinien być odrzucany, bo nie da się go zastąpić.”