Co czeka dyrektorów finansowych w 2022 roku

1061
views

Piotr Rybicki, zawodowy członek rad nadzorczych, finansista, portal NadzórKorporacyjny.pl

Trzy największe wyzwania dla dyrektorów finansowych na 2022 rok to Polski Ład, Polski Ład oraz Polski Ład!

Aczkolwiek faktycznych wyzwań jest więcej, jak choćby uwzględnienie w rocznych planach finansowych inflacji, czy prognozowanie jak będą kształtowały się kursy walut, to jednak na pierwszy plan wysuwają się zadania wynikające z obowiązującego od 1 stycznia 2022 r. Polskiego Ładu. Co zatem czeka CFO w 2022 roku?

  1. Nowy sposób liczenia wynagrodzeń. Pierwsze dni stycznia pokazały jak trudna jest implementacja nowych przepisów w nowych realiach, czyli jak dokonać przeliczenia wynagrodzeń z uwzględnieniem nowych parametrów, jak choćby wyższa kwota wolna, ulga dla klasy średniej, czy brak możliwości odliczenia składki zdrowotnej. To duże wyzwanie również w obszarze edukacyjnym.
  2. Zmiana struktury przychodów i kosztów. Niewątpliwie wprowadzone zmiany, nie tylko w obszarze wynagrodzeń, ale choćby preferencje w zakresie niektórych inwestycji (np. ulga B+R, IP Box, ulga na robotyzację), oznaczają dla dyrektorów finansowych nowe spojrzenie na przychody i koszty. Plany finansowe na 2022 rok muszą uwzględniać inny rozkład kosztów, a także w wielu przypadkach i przychodów. To nie będzie rok łatwo porównywalny z 2021.
  3. Zmiany organizacyjne. Polski Ład to dla wielu spółek pomysł na… przekształcenie. Dyrektorzy finansowi, jak to ma miejsce zawsze w takich przypadkach, będą mocno zaangażowani w proces wszystkich zmian organizacyjnych, związanych z nową forma organizacyjną firmy.
  4. Nowa perspektywa. Polski Ład oznacza również dla dyrektorów finansowych konieczność spojrzenia na nowe zagadnienia. Nie może im już być obcy estoński CIT, czy preferencje w finansowaniu start-up-ów. Rok 2022 to niewątpliwie czas nauki!
  5. Ryzyka. Dla polskich dyrektorów finansowych Polski Ład to również nowe ryzyka. Na pierwszy plan wysuwają się ryzyka interpretacji i niestabilności przepisów, ale nie tylko. Należy dostrzec inne ryzyka, takie jak choćby niedostosowania się organizacji do zmian, ryzyka niewykorzystania pojawiających się szans, czy wreszcie zapewne w wielu przypadkach większe ryzyko upadłości. Nie można również zapominać o ryzyku wynikającym z presji płacowej czy niedoboru pracowników – one nie są nowe, ale wielce prawdopodobne, że istotnie się w 2022 roku uwypuklą.

Także rok 2022 to dla dyrektorów finansowych wiele wyzwań.