Jak firmy w Polsce raportują ESG? Wyniki 17. edycji konkursu “Raporty Zrównoważonego Rozwoju”

913
views
Gala finałowa Forum Odpowiedzialnego Biznesu

25 października podczas gali w Sali Notowań GPW  ogłoszono laureatów 17. edycji Konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju, organizowanego przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte. Do konkursu zgłoszono 86 publikacji.

Nagranie: https://www.youtube.com/playlist?list=PLj2giysgUTsawHVjp-pGMculufS436g0E

Wyniki

Kategoria Raport zrównoważonego rozwoju:

  • Nagroda główna: 
    Santander Bank Polska
    Za bardzo dobrze przygotowaną matrycę istotności aspektów ESG oraz analizę wpływu na otoczenie. Szczegółowo zaprezentowane i opisane ryzyka klimatyczne wraz ze scenariuszami. Rzetelność raportu potwierdzona została przez zewnętrzną weryfikację. 
  • Wyróżnienie (ex aequo):
    LPP
    Za opisanie w raporcie szerokich działań firmy w zakresie angażowania z NGO i start-upami w celu wdrażania modeli cyrkularnych. Bardzo dobrze zaprezentowany proces dialogu z interesariuszami. Zdefiniowanie celów redukcji emisji w oparciu o SBTi. Rzetelność raportu potwierdzona została przez zewnętrzną weryfikację.
    CCC Group
    Za kompleksowo i szczegółowo ukazany łańcuch wartości. Zdiagnozowane szanse i zagrożenia związane z klimatem – rzetelną analizę scenariuszową. Opracowanie mapy drogowej GOZ. Szczegółowo opisane metodologie wobec ujawnień taksonomicznych i klimatycznych. Rzetelność raportu potwierdzona została przez zewnętrzną weryfikację.

Kategoria Raport zintegrowany:

  • Nagroda główna
    BNP Paribas Bank Polska
    Za transparentną i czytelną prezentację celów strategicznych wraz ze wskaźnikami, realizacją za 2022 rok i celami na kolejne lata. Szczegółową analizę ryzyk w scenariuszach klimatycznych. Kompleksową informację nt. obowiązujących w Banku regulacji ESG. Przejrzystość w opisie procesu dialogu z interesariuszami oraz wyników badania istotności. Rzetelność raportu potwierdzona została przez zewnętrzną weryfikację.
  • Wyróżnienie
    ING Bank Śląski
    Za strategiczne podejście do ESG, przejrzystą prezentację procesu dialogu z interesariuszami i wyników badania istotności. Wzorcowe opracowanie ryzyk ESG i ukazanie szczegółowych ujawnień taksonomicznych. Rzetelność raportu potwierdzona została przez zewnętrzną weryfikację.

Kategoria Debiut

  • Nagroda za raport zrównoważonego rozwoju
    Światłowód Inwestycje
    Raport spółki przygotowany po pierwszym, pełnym roku działalności operacyjnej w oparciu o standardy GRI i TCFD. Zawiera kompleksowy opis podejścia do zarządzania oraz transparentny opis KPI, zastosowane metody pomiarów i wyliczeń w odniesieniu do własnej działalności jak i łańcucha dostaw. Scenariusze klimatyczne ukazujące pozytywny i negatywny wpływ organizacji na obszary zrównoważonego rozwoju.
  • Nagroda za raport zintegrowany
    Grenevia
    Za zdefiniowanie i zaprezentowanie strategii biznesowej opartej na zrównoważonym rozwoju, bardzo dobrze opisanym systemie zarządzania ryzykiem obejmującym ryzyka klimatyczne jako element całego systemu. Ukazanie stopniowej i zrównoważonej transformacji w kierunku nowoczesnej i „zielonej” grupy spółek. Przyjazną strukturę i intuicyjną nawigację raportu.

Kategoria Raport organizacji pozabiznesowej

  • Nagroda: 
    Fundacja Dorastaj z Nami
    Za zaangażowanie Fundacji w identyfikację oraz dialog z interesariuszami. Zastosowanie standardu raportowania GRI 2021 oraz odniesień do Celów Zrównoważonego Rozwoju. Transparentność finansową oraz czytelną i przyjazną formułę raportu.

Nagrody specjalne

  • Nagrodę Giełdy Papierów Wartościowych otrzymał ING Bank Śląski
    Za konsekwentne, po raz kolejny, opracowanie raportu zintegrowanego przez spółkę giełdową, z wykorzystaniem międzynarodowych standardów raportowania. Doceniono raportowanie podejścia uwzględniania ryzyk klimatycznych, we wskaźnikach odnoszących się do portfela bankowego. Dodatkowo raport charakteryzuje się wysokim poziomem użyteczności informacyjnej z punktu widzenia inwestorów giełdowych. Rzetelność raportu potwierdzona została przez zewnętrzną weryfikację.
  • Nagroda internautów_ek powędrowała do FAKRO
    Za wysoką jakość przygotowanego raportu i zdobycie najszerszego uznania wśród społeczności internetowej.
Gala finałowa Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Raportowanie ESG, czyli kwestii dotyczących środowiska, społeczeństwa i ładu korporacyjnego to jeden z najgorętszych tematów w biznesie. Wpływają na to m.in. regulacje takie jak przyjęta niedawno dyrektywa CSRD i konsultowane obecnie europejskie standardy sprawozdawczości w zakresie zrównoważonego rozwoju (ESRS). Jedną z inicjatyw, która przyczynia się do zwiększania świadomości i jakości raportowania przez firmy w Polsce jest organizowany już po raz 17. konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju”, organizowany przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte. Celem konkursu jest wyłonienie najlepiej sporządzonych sprawozdań z zakresu ESG, odpowiedzialności biznesu, zrównoważonego rozwoju oraz raportów zintegrowanych. Nabór potrwa do 31 sierpnia br.

Konkurs „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” to inicjatywa mająca na celu podnoszenie jakości raportowania ESG w Polsce oraz upowszechnianie koncepcji odpowiedzialnego biznesu (CSR) i zrównoważonego rozwoju. Jest skierowana do firm i organizacji publikujących raporty ze swojej aktywności w tych obszarach. Konkurs przyczynia się do zwiększenia transparentności działań organizacji i podejmowania dialogu z interesariuszami.

Kto może zgłosić raport ESG?

Udział w konkursie „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” mogą wziąć firmy, organizacje i instytucje, które wydały opublikowane w języku polskim raporty ESG, CSR, wpływu lub raporty zintegrowane za rok 2022. Publikacje można zgłaszać do 31 sierpnia br. poprzez formularz na stronie raportyzr.pl. Udział w konkursie nie wiąże się z opłatami.

Jak wziąć udział?

Aby zgłosić raport w konkursie, należy:

1.      upewnić się, że spełnia on wymogi regulaminu »

2.      wejść na stronę Konkursu Raporty Zrównoważonego Rozwoju i wypełnić formularz »

3.      odebrać potwierdzenie zgłoszenia raportu w Konkursie od organizatorów.

Raporty zostaną następnie ocenione przez jury, w skład którego wchodzą eksperci i ekspertki specjalizujące się w poszczególnych obszarach związanych z ESG, CSR i zrównoważonym rozwojem. Tradycyjnie do oceny raportów zaproszeni zostaną także internauci. Głosowanie online na najlepszy raport rozpocznie się 1 sierpnia  br. poprzez stronę raportyzr.pl

Nagrody

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone jesienią br. Podczas październikowej gali poznamy laureatów następujących kategorii:

·        nagroda główna „najlepszy raport zrównoważonego rozwoju”,

·        nagroda główna „najlepszy raport zintegrowany”,

·        najlepszy debiut,

·        nagroda internautów,

·        najlepszy raport niebiznesowy,

·        wyróżnienia.

Konkurs Raporty Zrównoważonego Rozwoju to organizowana corocznie przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu i Deloitte inicjatywa mająca na celu m.in. zwrócenie uwagi na znaczenie raportowania ESG i wskazanie dobrych praktyk w tym zakresie. Do konkursu mogą zgłosić się zarówno przedsiębiorstwa, jak i organizacje pozarządowe, jednostki sektora finansów publicznych, jednostki administracji publicznej, szkoły wyższe z siedzibą w Polsce, które wydały raporty w języku polskim obejmujące działania za rok  2022. Termin nadsyłania zgłoszeń trwa do 31 sierpnia 2023 r. Publikacje należy zgłaszać poprzez stronę raportyzr.pl.  Więcej informacji i link do regulaminu tutaj: www.raportyzr.pl/jak-wziac-udzial-w-konkursie

Piotr Rybicki – JESTEM JUROREM Konkursu „Raporty Zrównoważonego Rozwoju” organizowanego przez @Forum Odpowiedzialnego Biznesu i @Deloitte.

Portal NadzórKorporacyjny.pl był partnerem Wydarzenia

Na zdjęciu: Maria Krawczyńska-Kaczmarek, członkini zarządu i dyrektorka generalna Forum Odpowiedzialnego Biznesu