9. edycja Konferencja Rada Nadzorcza była niewątpliwie świętem wszystkich członków rad nadzorczych. 7 listopada 2019 roku, w Dąbrowie Górniczej, działo się naprawdę dużo!
Konferencja Rada Nadzorcza rośnie w siłę. Tegoroczna edycja zgromadziła ponad 160 uczestników, z czego ponad 40 proc. spośród nich to aktywni członkowie rad nadzorczych. Liczby cieszą, bo po raz kolejny okazało się, że to na południu Polski (w Zagłębiu!) może odbyć się największe wydarzenie corporate governance w Polsce. To pokazuje, że dla uczestników liczy się przede wszystkim wartość merytoryczna wydarzenia. A w tym roku naprawdę było o czym posłuchać!
Rozpoczęliśmy „z wysokiego C” – rozmową Tomasza Pruska – autora ekonomicznego thrillera „P.I.I.G.S” z wieloletnim prezesem GPW w Warszawie – Wiesławem Rozłuckim. Panowie rozmawiali m.in. o… Strategii Rozwoju Rynku Kapitałowego.
Następnie Mariusz Kanicki przybliżył problematykę przerw w Walnych Zgromadzeniach. Okazuje się, że łączy czas przerw w 2018 roku spółek notowanych na GPW wyniósł… ponad 3 lata.
W dalszej części Michał Wojewoda z Instytutu Biznesu Rodzinnego porównał ład korporacyjny i ład rodzinny, a specjaliści od sukcesji – Łukasz Martyniec i Paweł Rataj próbowali odpowiedzieć na pytanie czy rady nadzorcze w firmach rodzinnych to wartość dodana czy też może balast. Natomiast po prelekcji przedstawicieli kancelarii Linklaters „Zarzut pasywnego nadzoru – nowe zagrożenie?” – nastała cisza. Tego wystąpienia powinien wysłuchać każdy obecny i przyszły członek rady nadzorczej!
W drugiej części rozpoczęliśmy od omówienia roli protektora w fundacjach rodzinnych. Nad wprowadzeniem nowej formy prawnej – fundacja rodzinna – pracuje bowiem Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii. Następnie o Prostej Spółce Akcyjnej opowiedział Wiesław Łatała z BDO Legal. Po wykładzie wiele osób miało wątpliwości czy Prosta Spółka Akcyjna jest rzeczywiście prosta.
Pół żartem, pół serio czyli 30 dni z życia rad nadzorczych – stanowiło, krótki ale jakże humorystyczny fragment Konferencji…
Na trudne pytania o pozycji akcjonariuszy mniejszościowych w crowdfundingu odpowiadali Maciej Jeleń oraz Piotr Piekarski, którzy są… akcjonariuszami większościowymi w spółkach które pozyskały finansowanie społecznościowe. I na deser dyskusja – jakie wnioski wyciągnął rynek, czyli czego nauczył nas GetBack. Tutaj niestety konkluzje nie były optymistyczne. Zobaczymy na ile sprawdzą się słowa jednego z panelistów – Marka Witkowskiego z Copernicus Securities S.A.
IX Konferencja Rada Nadzorcza to również wyróżnienie „Człowiek Corporate Governance 2019” – w tym roku przyznane już po raz 5. Tegoroczną laureatką została Agnieszka Słomka-Gołębiowska. Więcej na temat wyróżnienia można przeczytać tutaj.
Każdy z uczestników otrzymał egzemplarz książki Tomasza Pruska – P.I.I.G.S – oczywiście z autografem autora. Warto było zatem pozostać do końca IX Konferencji Rada Nadzorcza.
IX Konferencja Rada Nadzorcza nie odbyła by się gdyby nie wsparcie wielu organizacji i osób. Dziękuję w szczególny sposób partnerom, członkom Kapituły wyróżnienia „Człowiek Corporate Governance 2019”, panelistom i wielu osobom, na które zawsze mogłem liczyć, a ich zaangażowanie było mocnym wsparcie organizacyjnym. Szczególnie dziękuję Bogusławie Bartoszek, Tomaszowi Gajdzińskiemu, Krzysztofowi Jakubowskiemu, a także Marcinowi Bazylakowi – Prezydentowi Dąbrowy Górniczej, która od 3 lat wspiera Konferencję Rada Nadzorcza.
I do zobaczenia w 2020 roku!
Całość miał przyjemność przygotować, a następnie poprowadzić Piotr Rybicki